12 marca 2014 Informujemy, że w związku z odejściem na emeryturę Księdza Biskupa Mariana Dusia nowym przewodniczącym Zarządu Fundacji został Ksiądz Biskup Rafał Markowski.



11 marca 2014 Do galerii dodane zostały zdjęcia obrazujące aktualny stan elewacji Świątyni. Zapraszamy do zapoznania się z obecnym stanem prac.



24 stycznia 2013 Z głębokim żalem informujemy, że kardynał Józef Glemp nie żyje. Prymas Polski Senior zmarł w o 21.30 w warszawskim szpitalu. Miał 83 lata. Kardynał Glemp był orędownikiem budowy Świątyni Opatrzności Bożej, w dniu 2 maja 2002 r. ksiądz kardynał uroczyście wmurował kamień węgielny pod Świątynię Opatrzności Bożej. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godzinie 11.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.



24 maja 2011 Zapraszamy do obejrzenia nowych zdjęć w galerii.



21 listopada 2010 Do galerii dodane zostały nowe zdjęcia autorstwa p. Dariusza P. Kowalika.



17 maja 2010 Do galerii dodane zostały nowe zdjęcia obrazujące obecny stan prac budowy świątyni. Szczególnie zapraszamy do obejrzenia stawianej konstrukcji kopuły.



10 kwietnia 2010 Składamy kondolencje rodzinom ofiar dzisiejszej tragedii lotniczej. Łączymy się w bólu oraz polecamy Bogu w modlitwie zmarłych oraz ich rodziny.



24 maja 2011 Zapraszamy do obejrzenia nowych zdjęć w galerii.



22 listopada 2009 Do galerii dodana została wizualizacja świątyni. Zapraszamy do oglądania!



29 września 2009 29 lipca 2008 r. wyko21 listopada 2010 Do galerii dodane zostały nowe zdjęcia autorstwa p. Dariusza P. Kowalika.
nana została operacja podniesienia pierwszego z 4 żelbetonowych mostów. Trwała ona 14 godzin i należała do najbardziej skomplikowanch operacji budowlanych w Polsce. Zdjęcia oraz film z tego niezwykle ważnego wydarzenia dostępne są w galerii.



1 stycznia 2008 Od stycznia 2008 r. Świątynia Opatrzności Bożej ma nowy adres: Ul. Księdza Prymasa Augusta Hlonda 1.



24 kwietnia 2007 Dostępne są kolejne zdjęcia autorstwa Jacka Mosieja, obrazujące postęp prac na budowie Świątyni w okresie styczeń - kwiecień. Zapraszamy do nowej galerii. Więcej...



31 stycznia 2007 Zapraszamy do nowej galerii zdjęć zawierającej fotografie wykonane przez Jacka Mosieja na terenie budowy Świątyni w okresie ostatnich 6 miesięcy. Na zdjęciach widoczne jest aktualne zaawansowanie prac. Więcej...



11 kwietnia 2006 We wtorek, na terenie budowy świątyni odbyło się spotkanie świąteczne, w którym uczestniczyli Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Józef Glemp - Prymas Polski, członkowie Zarządu Fundacji Budowy Świątyni Opatrzności Bożej oraz przedstawiciele zespołu budującego.



3 luty 2006 Ksiądz Jan Twardowski został pochowany w Świątyni Opatrzności Bożej w krypcie dla zasłużonych Polaków. Dzień wcześniej, zwłoki ks. Twardowskiego zostały wystawione w warszawskim kościele Wizytek, którego rektorem Ksiądz Twardowski był od 1959 r. Następnie ciało księdza-poety zostało przeniesione do Bazyliki Św. Krzyża, gdzie odbyły się główne uroczystości pogrzebowe. Przewodniczył im Prymas Polski, Kardynał Józef Glemp. Homilię wygłosił Arcybiskup Józef Życiński.

Ksiądz Twardowski był jednym z najchętniej czytanych przez Polaków współczesnych poetów. Wielokrotnie podkreślał, że głównym celem pisarstwa jest pozyskanie ludzkiego serca. Czytelnicy podkreślali, że lektura jego poezji pomaga im pogodzić się ze światem i odzyskać spokój. Ksiądz Twardowski zmarł w środę 18 stycznia. Miał 90 lat.



29 grudnia 2005 na terenie budowy Świątyni odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczył Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Józef Glemp - Prymas Polski, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Marian Duś oraz pracownicy firmy Z. Marciniak SA i inne osoby uczestniczace w budowie Świątyni.



1 kwietnia - 2 października 2004 Zgodnie z wolą Księdza Prymasa w okresie od 1. kwietnia do końca miesiąca października, w Kaplicy przy budowanej Świątyni Bożej Opatrzności odbywały się wieczorne nabożeństwa z udziałem wiernych z poszczególnych parafii Archidiecezji Warszawskiej - wg porządku ustalonego przez Kurię. Podczas nabożeństw odmawiana była m.in. modlitwa różańcowa.

Począwszy od 25 września przez cały miesiąc październik odbywały się pielgrzymki rodzin Diecezji sandomierskiej do Świątyni Bożej Opatrzności. Poszczególne grupy przyjeżdżały zgodnie z ustalonym harmonogramem. Nabożeństwom odbywającym w Dolnym Kościele każdorazowo przewodniczył Ksiądz Dziekan a w celebrze brali udział księża z parafii, które uczestniczyły w pielgrzymce.

W dniu 2 października 2004 w Dolnym Kościele Świątyni Bożej Opatrzności odbył się pierwszy Kongres Różańcowy Archidiecezji Warszawskiej. Mszy Św. Przewodniczył Ksiądz Prymas ,a homilię wygłosił ks. dr Prałat Jan Świstak.



18 września 2004 Odbyło sie coroczne Wilanowskie Spotkanie Młodych. Było to już szóste, organizowane przez Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej, spotkanie młodych świadków Chrystusa. Tradycyjnie, w trzecią sobotę września, młodzież spotyka się z Księdzem Prymasem na Polach Wilanowskich, w miejscu budowy świątyni Opatrzności Bożej. Tematem tegorocznego spotkania było hasło: "Naśladować Chrystusa". Spotkanie zakończył koncert ewangelizacyjny.





10 września 2004 Realizacja budowy Świątyni Opatrzności przebiega powoli, z uwagi na rygory technologiczne, które zmuszają nas do nieprzerywanej realizacji elementów konstrukcyjnych świątyni. Obecny etap prac wymaga nieprzerywanego betonowania pylonów, oraz 32 słupów nośnych do wysokości około 26 metrów. Wiąże się to z koniecznością posiadania znaczących funduszy

Etapowa realizacja jest możliwa do prowadzenia na Domu Parafialnym i tam jest realizowana. Zakończenie stanu surowego otwartego Domu Parafialnego jest przewidywane na początku listopada br.

Z chwilą zebrania odpowiednich funduszy Zarząd Fundacji chce prowadzić prace budowlane jednocześnie na Domu Parafialnym i na Świątyni. W świątyni w pierwszej kolejności byłyby realizowane cztery pylony oraz ściany okalające nawy boczne.



2 maja 2004 Odśpiewaniem "Bogurodzicy" rozpoczęły się w niedzielę na warszawskich Polach Wilanowskich, gdzie budowana jest świątynia Opatrzności Bożej, uroczystości patriotyczno-religijne z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. Nie mamy się czego lękać wchodząc do UE, bo wchodzimy tam z wiarą - powiedział Prymas Polski. - Europa ma dobre idee a my będziemy uczestniczyć w ich realizacji.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: prezydent Aleksander Kwaśniewski, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox, marszałkowie Sejmu i Senatu, prezydent Warszawy Lech Kaczyński, Episkopat Polski, przedstawiciele Episkopatów krajów Unii Europejskiej oraz licznie zgromadzeni wierni.

W czasie uroczystości odbyła się procesja z relikwiami patronów Europy. Niesiono relikwie świętych: Andrzeja Boboli, Wojciecha, Benedykta z Nursji, Katarzyny ze Sieny, Brygidy Szwedzkiej, siostry Faustyny, Maksymiliana Kolbego, Kazimierza, brata Alberta; oraz błogosławionych: arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, matki Teresy z Kalkuty i ojca Honorata Koźmińskiego. Procesji towarzyszył śpiew pieśni "Gaude Mater Polonia".

Uczestników uroczystości patriotyczno-religijnej na Polach Wilanowskich pozdrowił w niedzielę za pośrednictwem polskiej telewizji i polskiego radia Papież Jan Paweł II. Ojciec Święty zawierzył przyszłość Polski i Europy Opatrzności Bożej.

"Razem z wami zawierzam Opatrzności Bożej, mądrej, sprawiedliwej i miłosiernej, przyszłość Europy. Niech wzrasta na fundamencie miłości Chrystusa" - powiedział Papież do Polaków.

"Od 1 maja, dzięki przemianom zapoczątkowanym w Polsce, Unia Europejska powiększyła się o dziesięć nowych państw, które chcą ściśle ze sobą współpracować na terenie Europy i całego świata. To wydarzenie objęte jest modlitwą, która trwa na warszawskich Polach Wilanowskich, na terenie wznoszonej świątyni Opatrzności Bożej. Modli się Episkopat Polski, przedstawiciele Episkopatów Europy" - mówił Jan Paweł II.

Podkreślił, że modlitwę tę wspierają święci Europy, których relikwie przyniesiono w procesji na miejsce uroczystości.

Zdjęcia z uroczystości (kliknij aby powiekszyć):



22 kwietnia 2004 Jego Eminencja Józef Kardynał Glemp Prymas Polski Dekretem Erekcyjnym nr 1746/A/2004, powołał przy wznoszonej Świątyni Bożej Opatrzności samodzielny Ośrodek Duszpasterski, oraz Dekretem nr 1747/AP/2004 Rektorem nowopowołanego Ośrodka Duszpasterskiego mianował Wielebnego Księdza Doktora Dariusza Gasa.



6 kwietnia 2004 odbyło się wielkanocne spotkanie Księdza Prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa z zarządem i pracownikami firmy Z. Marciniak SA oraz innymi osobami uczestniczącymi w budowie Świątyni. Podczas świątecznego śniadania Ksiądz Prymas podzielił się jajkiem oraz złożył życzenia wszystkim obecnym na spotkaniu.

2003-2010 Fundacja Budowy Świątyni Opatrzności Bożej